سلامت

چراسلولیت ایجاد میشود؟+ راه های درمان سلولیت

چراسلولیت ایجاد میشود؟+ راه های درمان سلولیت

برای درمان سلولیت ابتدا باید بدانید سلولیت چیست. اغلب افراد خصوصاً خانم‌ها بدون این که نام آن را بدانند، دارای سلولیت هستند. سلولیت در واقع همان پوست پرتقالی شکلی است که به دلیل وجود سلول‌های چربی زیر پوست یا همان لایه اپیدرم ایجاد می‌شود. افراد بسیاری از وجود سلولیت بر روی بدن خود ناراضی هستند و مدام از این شکایت می‌کنند که حضور سلولیت‌ها اعتماد به نفس آن‌ها را تحت تأثیر قرار داده است و نمی‌توانند لباس‌هایی را که دوست دارند بپوشند و همیشه مجبورند آن‌ها را از نظر‌ها دور نگه دارند.

سلولیت چیست

سلولیت‌ها اغلب بعد از سنین بلوغ دیده می‌شوند و در خانم‌ها به دلیل اینکه حجم فیبر در بافت‌های مفصلی و ارتباط دهنده آن‌ها بیشتر است، به میزان بیشتری وجود دارد که به حدود۸۰-۹۰ درصد می‌رسد. ممکن است در خانم‌های جوان هم سلولیت دیده شود، ولی میزان آن در افرادی که سن بالاتری دارند، به دلیل نازک شدن پوست بیشتر است. با افزایش چربی و شل شدن عضلات بدن، درصد بروز سلولیت بیشتر می‌شود.

باید بدانید که سلولیت در هر قسمتی از بدن که چربی تجمع پیدا کند مانند شکم، بازو و … دیده می‌شود، ولی اغلب در ناحیه باسن و ران پدید می‌آید. این نواحی بیشتری چربی را دارا هستند و به همین دلیل احتمال ایجاد سلولیت ران و سلولیت پا و حتی در برخی مواقع سلولیت شکم بیشتر است. ومی توان با استفاده از یک چربی سوز مناسب چربی های اضافه را از بین برد. تصور نکنید که داشتن سلولیت به این مفهوم است که شما اضافه وزن دارید، حتی افراد لاغر هم ممکن است دچار سلولیت شوند.

دلایل ایجاد سلولیت پوست

رژیم غذایی ناسالم، کاهش یا افزایش ناگهانی وزن، ورزش نکردن، کم آبی، درصد چربی بدن و متابولیسم ضعیف هستند. البته ژنتیک هم در سلولیت نقش دارد و اگر مادر شما دارای سلولیت بوده است، احتمال بروز آن در شما هم افزایش می‌یابد. البته وجود سلولیت برای سلامتی بدن مشکلی ایجاد نمی‌کند و در واقع ضرری ندارد و برای عوارض سلولیت به غیر از تغییر در ظاهر پوست نمی‌توان نکته دیگری را نام برد، ولی بهتر است برای اینکه ظاهری زیباتر داشته باشید، برای از بین بردن آن‌ها دست به کار شوید.

راهکار های درمان سلولیت

بدن شما مواد سمی را در سلول‌های چربی ذخیره می‌کند تا میزان آن‌ها در ارگان‌های حیاتی کاهش یابد. یکی از کلید‌های درمان سلولیت این است که مواد سمی را از درون بدن خود پاک کنید و همچنین احتمال ورود مجدد آن‌ها را کاهش دهید. البته با جلوگیری از ورود مواد سمی به بدن علاوه بر کاهش سلولیت، به سلامت بیشتر خود نیز کمک بزرگی کرده‌اید. باید این مژده را به شما بدهیم که برای درمان سلولیت بدن راهکار‌هایی وجود دارد که با پیش گرفتن آن‌ها می‌توانید تا درصد بسیاری موفق به رفع سلولیت شوید:

استفاده از ژل و کرم ضد سلولیت

از آنجایی که کارخانه‌های تولید محصولات آرایشی و بهداشتی برای هر مشکل پوستی، به دنبال تولید محصولی هستند که می‌تواند عارضه‌ها و مشکلات پوستی را کاهش دهد، درمان سلولیت هم از قافله عقب نمانده است. استفاده از کرم ضد سلولیت و ژل آنتی سلولیت هم می‌تواند در کنار ماساژ دادن سلولیت و البته ورزش مداوم مؤثر باشند و ظاهر حفره‌ای پوست را درمان کند.

این کرم‌ها و محصولات ضد سلولیت، دارای ویتامین و مواد معدنی هستند که موجب شکستن چربی می‌شوند. ژل ضد سلولیت به شکل روغن ها و کرم های مخصوص دارای کافئین می‌توانند سلولیت‌ها را درمان کنند: کرم ضد سلولیت باعث تنظیم مایع لنفی می‌شود. مواد داخل کرم های ضد سلولیت بلیتا باعث سفت شدن پوست می‌شود و اگر کرم دارای روغن بادام شیرین باشد، باعث آب‌رسانی به پوست هم می‌شود.

ماساژ ضد سلولیت

ماساژ ضد سلولیت چیست؛ ناحیه‌ای از بدن که دارای سلولیت است را روزانه ماساژ دهید تا جریان خون در آن نواحی بیشتر شود و مایع میان بافتی کاهش یابد و تنظیم شود. در این حالت است که پوست به مرور زمان سطح صاف‌تری پیدا می‌کند همچنین جریان لنفاوی در پوست باعث از بین بردن مواد سمی در لایه چربی می‌شود که ممکن است باعث التهاب و تورم بیشتر سلولیت شود.

ماساژ سلولیت را می‌توانید با برس مخصوص و یا با کمک دست انجام دهید. منظور از برس مخصوص یا همان ماساژور سلولیت، مدل‌هایی است که روی بدنه خود دارای برجستگی‌های متعددی هستند که باعث ماساژ چربی‌ها می‌شود.

تصور نکنید که ماساژ دادن راهکار بیهوده‌ای است، در واقع این روش برای از بین بردن سلولیت پا و باسن مؤثر است و زمانی که به صورت مداوم و طی چندین هفته ماساژ را ادامه دهید، تأثیرش را مشاهده می‌کنید. گفته می‌شود که بهتر است ماساژ دادن را قبل از حمام کردن انجام دهید. یکی دیگر از راهکار‌های ضد سلولیت این است که هنگام حمام کردن را با چند دقیقه آب گرم و چند دقیقه آب سرد انجام دهید. این راهکار باعث گردش بیشتر خون می‌شود و در نتیجه جایگزین شدن بهتر سلول‌ها و بهبود متابولیسم بدن می‌شود.

حرکت لگد میمون

یکی از راه‌های درمان سلولیت انجام حرکت لگد میمون است. کمر را صاف نگه دارید و پاها را خم کنید، به آهستگی پای راست‌تان را به عقب تاب دهید و کف پای راست را به سمت سقف بلند کنید تا ران پا موازی زمین قرار گیرد. در طول تمرین کف پا باید منقبض بماند. یک ثانیه صبر کنید و سپس به حالت اولیه بازگردید. یک سری از این حرکت را با پای راست انجام دهید و سپس پاها را عوض کرده و حرکت را با پای چپ تکرار کنید.

حرکت لانج

یکی از راه‌های درمان سلولیت انجام حرکت لانج است. این حرکت نیز بسیار برای عضلات پا مناسب است و برای اولین روزهایی که این حرکات را انجام می‌دهید، می‌توانید پای عقبی را به دیوار تکیه دهید تا آسان تر انجام شود. دقت کنید زانوی پای جلویی از پنجه پا جلوتر نرود. این حرکت را سه ست ۱۵ تایی با هر دو پا انجام دهید.

حرکت اسکات

اسکات یک تمرین استقامتی است که چندین عضله را از جمله عضلات چهار سر ران و عضلات همسترینگ در پشت ران را تقویت می‌کند. بایستید و پاها را کمی بیشتر از عرض شانه باز کنید. به آرامی باسن، زانو و قوزک‌ها را خم کرده و پایین بروید. بدن را در حالت طبیعی نگه دارید و نگذارید که پاها به داخل یا خارج بچرخند. وقتی پاها به زاویه ۹۰ درجه رسید، بایستید. سپس، به نقطه شروع برگردید. این حرکت را تکرار کنید.

دوش آب سرد

گرفتن دوش آب سرد نه تنها برای درمان سلولیت مناسب است و باعث کم شدن چربی در زیر پوست می‌شود، شما را سر حال کرده و روز خوبی را برای شما خواهد ساخت و میزان عملکرد مغز را هم بهبود می‌دهد. بنابراین اگر قصد درمان این بیماری را دارید می‌توانید بر روی حمام کردن به خصوص حمام با آب سرد حساب ویژه‌ای باز کنید.

نوشیدن آب

نوشیدن ۸ لیوان آب در طی روز باعث می‌شود چربی و سموم از بدن دفع شود. آب همچنین می‌تواند قدرت کلاژن و بافت‌های همبند در پوست را تقویت، و پوست را سفت‌تر کند. این کار نیز به نوبه خود، ظاهر چروکیده کلاژن را کاهش داده و ظاهر زیباتری را در قسمت‌های مبتلا به سلولیت، ایجاد می‌کند.

رژیم غذایی سالم

رژیم غذایی خود را به سمتی پیش ببرید که از میوه‌های تازه، سبزیجات، مواد پروتئینه سالم و غلات بیشتر مصرف کنید و خوردن غذا‌هایی مانند نوشیدنی و خوراکی‌های فرآوری شده مانند نان سفید و نوشابه‌های گازدار و انرژی‌زا و البته شکر را به حداقل برسانید. برخی مطالعات نشان داده است که مصرف کافئین به دلیل آنکه جریان خود و اکسیژن‌رسانی به بافت‌های بدن را تحت تأثیر قرار می‌دهد، باعث بدتر شدن وضعیت سلولیت بدن می‌شود. سیگار کشیدن را ترک کنید چرا که باعث ورود مواد سمی و خطرناک به بدن می‌شود.

خوردن غذا‌هایی که میزان زیادی نمک دارند و شور هستند، باعث تورم و باد کردن بیشتر سلول‌های چربی می‌شوند و به دنبال آن باعث می‌شوند که سلولیت‌ها بیشتر به چشم بیایند. پس بهتر است که میزان مصرفی سدیم خود را کنترل کنید و با خوردن حجم زیادی از غذا‌های فیبردار مانند سبوی و جو دوسر، جذب پتاسیم را تنظیم کنید. همچنین خوردن غلات مانند میوه و سبزی باعث از بین بردن و دفع مواد سمی و بیهوده از روده‌ها می‌شود.

پیشگیری از سلولیت

بر روی روش‌های طبیعی و ارزان قیمت پیشگیری و درمان سلولیت تمرکز کنید. (لیپوساکشن, لیزر و فرکانس‌های رادیویی,
موج قوی اکوستیک ,سلفینا , کربوکسی تراپی, میکرودرم و آبریژن ) راه هایی گران قیمت و همراه با عوارض جانبی می باشند. توصیه ما به شما ورزش منظم، رژیم غذایی سالم و متعادل استفاده از اسکراپ بدن ژل های چربی سوز و شامپو بدن آبرسان از جمله روش‌های ارزان قیمت و بدون عوارض می باشند.

0 رای0/5

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *