سلامت

خشکی پوست صورت و بدن در زمستان و راه درمان آن

خشکی پوست صورت و بدن در زمستان و راه درمان آن

خشکی پوست در زمستان اتفاق شایعی است که باعث اذیت و آزار خیلی از ما می‌شود، گاهی آنقدر این قضیه طولانی می‌شود و علائم عجیبی پیدا می‌کند که باعث می‌شود نگران شویم و فکر کنیم اتفاق وحشتناکی برایمان افتاده است.

به همین دلیل و برای اینکه بی خودی نگران نشویم، شناسایی و تشخیص علائم نیاز به کمی دقت دارد تا با مشکلات دیگری اشتباه گرفته نشود. برای اینکه متوجه شوید زمستان با پوستتان چه می‌کند و به چه زبانی با شما صحبت خواهد کرد، علائم زیر را مد نظر داشته باشید و در صورتی که دیدید دچارشان شده‌اید فوری دست به کار شوید و برای برطرف کردنشان اقدام کنید.

نوع پوست افراد با یکدیگر متفاوت است. به همین خاطر در مواجهه با هوای سرد، بهترین دفاع و ترمیم پوستی شما، بستگی به نوع پوست، سبک زندگی، عادت ها، و حتی رنگ پوست شما دارد.

از کک و مک گرفته تا پوسته پوسته شدن پوست، به ویژگی های معمول پوست در فصل سرد زمستان نگاهی انداختیم، و برای درمان مناسب این ویژگی ها از متخصصان کمک گرفتیم.
این مطلب نمونه‌هایی از محصولاتی را که می‌توانند به شما کمک کنند، در خودش دارد.

خشکی پوست می‌تواند منجر به مشکلات زیر شود:

 1. خارش پوست
 2. ضخیم و خشن شدن مناطقی روی پوست
 3. ترک‌های دردناک در پوست
 4. درماتیتی که شامل قرمزی، التهاب و پوست‌پوست شدن باشد
 5. اگزمایی که می‌تواند با پوسته‌پوسته شدن، خارش و قرمز شدن بخش‌هایی از پوست همراه باشد.
 6. عفونت باکتریایی
چگونه درتمامی فصول دستانی زیبا داشته باشیم

چگونه درتمامی فصول دستانی زیبا داشته باشیم

خشکی پوست و روغنی شدن آن

یکی از اتفاقاتی که برای پوست خشک می‌افتد، روغنی شدنش است. در چنین وضعیتی پوست چرب و براق می‌شود. یکی از دلایل بزرگ شدن منافذ پوست هم همین مسئله است، همچنین در چنین وضعیتی ممکن است پوست طوری چرب شود که با خودتان بگویید مشکل هورمونی پیدا کرده‌اید و یا جنس پوستتان به صورت ناگهانی عوض شده است اما در حقیقت مشکل از جای دیگری است.

پوستی که خشک شود و رطوبتش را از دست دهد، برای محافظت کردن از خودش شروع به تولید چربی می‌کند. اولین نتیجه، ظاهر براق آن است و بعد هم ممکن است جوش بزند. بنابراین اگر قبلا حال پوستتان خوب بوده و با شروع زمستان بد‌حال شده احتمال دارد که نیاز به رطوبت رسانی داشته باشد.

می‌توانید برای حل این مشکل از کرم‌های آبرسان یا مرطوب کننده کمک بگیرید. برای نمونه کرم دست های بلیتا که مخصوص پوست نرمال تا مختلط است و می‌تواند رطوبت لازم برای صورت را تهیه کند.

اول از همه به خاطر داشته باشید که بعد از آرایش کردن و حتی بیرون رفتن و در معرض هوای آلوده قرار گرفتن حتما باید پوستتان را بشویید. ممکن است لحظات اولی که پوستتان را می‌شویید مشکلی وجود نداشته باشد، اما اگر چند دقیقه گذشت و متوجه شدید پوستتان کش می‌آید و خشک شده، باز هم دچار خشکی زمستانه شده‌اید. برای برطرف کردن این مشکل لازم است اول از همه شوینده‌تان را بررسی کنید، استفاده از صابون را کنار بگذارید و تونر، ژل . پن شوینده را جایگزین کنید. بعد هم سراغ یک کرم مرطوب کننده‌ی مخصوص پوست خشک بروید. مثل آرایش پاکن های کیوتن، آرایش پاکن ارگانیک و فیس واش زون استاپ محصولات خوبی برای مرطوب نگه داشتن پوست هستند که مانع از خشکی آن می‌شود.

کدر شدن و تیرگی

لایه برداری برای پوست واجب است و باید هرازگاهی انجام شود. اگر به تازگی احساس می‌کنید پوستتان کدر شده و پوسته‌های ریزی هم دارد باید بدانید که احتمالا دچار خشکی پوست زمستانه شده‌اید و وقت لایه برداری رسیده است. تیرگی پوست به زبان خودش به ما می‌گوید سلول‌های مرده زیاد شده‌اند و وقتش رسیده که برداشته شوند و بریزند. ضمن اینکه لایه برداری باعث می‌شود کرم‌های مرطوب کننده بهتر بتوانند به سلول‌ها برسند. برای لایه برداری اول مطمئن شوید که جوش کیستیک ندارید، چون استفاده از لایه بردار باعث پخش و بیشتر شدن این جوش‌ها می‎شود و بعد سراغ یک لایه بردار مناسب بروید. جوش‌های کیستیک معمولا زیر پوست مایع می‌کنند و بزرگ و چرکی هستند یک نمونه شوینده مناسب برای پوستی که جوش کیستیک ندارد،تونر ایده آل همراه با ماسک ایده آل یا ماسک پیل آف، حاوی ذرات ریز ساینده است که می‌تواند پوستی شفاف و روشن به شما هدیه دهد.

هنگامی‌که در تلاش برای برگرداندن رطوبت به پوست خود هستیم، شاید خیساندن زیاد پوست در آب ایده‌ی خوبی به نظر بیاید اما جالب است بدانید که آب می‌تواند خشکی پوست را تشدید و بدتر کند به‌خصوص اگر از آب داغ و صابون استفاده شود. شستشوی زیاد می‌تواند چربی و روغن محافظ روی پوست را از بین ببرد و پوست را در وضعیتی آسیب‌پذیر و مستعد خشکی قرار دهد

 • بنابراین لازم است سعی کنید شستشو و استحمام خود را کوتاه کنید (10 دقیقه یا کمتر) و همچنین به‌جای استفاده از آب داغ، سعی کنید از آب گرم استفاده کنید.
 • پوست خود را مرطوب کنید
 • مرطوب‌کننده‌های پوست ابزار بسیار مهمی برای مقابله با خشکی پوست هستند. انتخاب صحیح مرطوب‌کننده، می‌تواند باعث پیشگیری و درمان خشکی پوست شود.
 • اگر در تابستان از لوسیون مرطوب کننده سبک برای خشکی پوست استفاده می کنید، در زمستان به سراغ کرم ها یا پماد های سنگین تر بروید.
 • بعد از هر استحمام یا شستن صورت، هنگامی که هنوز صورت مرطوب است از مرطوب کننده استفاده کنید.
 • ضرورت استفاده از این محصولات بر گونه ها و لب ها واضح است، اما استفاده از آن ها در خارج و داخل سوراخ های بینی نیز نباید فراموش شود. این کار باعث مرطوب نگه داشتن راه تنفس می شود.
 • استفاده از دستگاه های مرطوب کننده در خانه یا دفتر کارتان می تواند تاثیر گذار باشد، اما حواستان باید به زمان تعویض فیلترهای آن نیز باشد، و در آن به جای استفاده از آب شیر، از آب مقطر استفاده کنید.

کدر شدن و تیرگی

h4>مراجعه به پزشک

در صورتی که متوجه شدید علائم برطرف نشدند در اولین فرصت به پزشک متخصص پوست مراجعه کنید. خیلی‌ها مشکلات مربوط به خشکی پوست را جدی نمی‌گیرند غافل از اینکه همین خشک شدن‌ها و آزارهای زمستانه می‌تواند باعث ایجاد چین و چروک تازه و عمیق شدن خطوط قدیمی روی صورت شود و اگر در مراحل اولیه درمان نشود ممکن است نیاز به درمان‌هایی با هزینه‌های بالاتر پیدا کند که البته تضمینی برای صد در صد مفید بودنشان وجود ندارد.

0 رای0/5