راهنمای محصولات, سلامت

بهترین روتین مراقبت از پوست چیست؟ (روز،شب و هفتگی) + محصولات

بهترین روتین مراقبت از پوست چیست؟ (روز،شب و هفتگی)

اگر نمیدانید که چگونه از پوست خود مراقبت کنید ، اولین قدم برای شروع شناسایی نوع پوست شما می باشد. در حالی که ممکن است نیازهای شما برای مراقبت از پوست با افزایش سن و تغییر فصل تغییر کند ، اما دانستن نوع مراقبت از پوست همیشه به شما در حفظ سلامت و زیبایی پوستتان کمک می کند.

تشخیص نوع پوست

نوع پوست شما راهنمای شما در انتخاب محصولات و روال مناسب مراقبت از پوستتان خواهد بود. که شامل:

 • پوست طبیعی: هیچ مشکلی مثل خشکی ، چربی یا حساسیت ندارد.
 • پوست خشک: پوستی خشن و خشک که پوسته پوسته می شود یا گاها پوسته پوسته می شود.
 • پوست چرب: منافذ باز روی پوست که احساس چربی می کند. صورت شما اغلب براق است ، و مستعد ابتلا به جوش هستید.
 • پوست ترکیبی: ممکن است بر روی گونه ها و حالت U صورت شما خشک باشد و در منطقه T بینی ، چانه و پیشانی شما چرب باشد یا برعکس.
 • پوست حساس: به آرایش کردن یا محصولات پوستی حساسیت نشان می دهد و با خارش ، سوزش یا قرمزی واکنش نشان می دهد. طبق مقاله ای در Frontiers in Medicine ، تقریبا 70٪ از زنان و 60٪ از مردان گزارش می کنند که پوست حساس دارند.

توجه:

 • اگر مشکوک به آلرژی هستید ، قبل از استفاده از محصولات حاوی لانولین یا روغن معدنی با مشاور خود مشورت کنید.
 • اگر باردار یا شیرده هستید ، قبل از استفاده از رتینوئیدها با پزشک خود مشورت کنید

روتین مراقبت از پوست در صبح

روتین مراقبت از پوست در صبح

برای یک برنامه اساسی مراقبت از پوست در صبح ، این مراحل را دنبال کنید:

 1. صورت خود را با یک پاک کننده ملایم که روغن طبیعی پوست شما را از بین نمی برد ، تمیز کنید.
 2. سرم و مرطوب کننده استفاده کنید.
 3. ضد آفتاب بزنید.

نکته: محصولاتی که انتخاب می کنید باید براساس نوع پوست شما باشد.

پوست طبیعی

 • پاک کننده: چیز ملایمی مانند آب میسلار را انتخاب کنید که حاوی مولکول های جذب کننده خاک باشد. به راحتی با پنبه آن را روی پوست خود بکشید و نیازی به آبکشی ندارند. همچنین می توانید از یک شوینده کف کننده مثل فوم فیس واش ، یک پاک کننده با پایه کرم یا لوسیون استفاده کنید. پاک کننده هایی ساخته شده با موادی مانند روغن های مغذی و آنتی اکسیدان ها به ویژه برای پوست با سن بالاتر مناسب است.
 • سرم: سرم ها برای طیف گسترده ای از درمان های تخصصی مناسب هستند. یکی از مواردی را که متناسب با نگرانی شماست انتخاب کنید ، چه ضد پیری باشد و چه مرطوب کننده. بدنبال موادی مانند آنتی اکسیدان ها ، روغن های مغذی باشید.
 • مرطوب کننده: درست مثل سرم ، مرطوب کننده ای انتخاب کنید که نگرانی های شما را برطرف کند و خاصیت جوان کنندگی داشته باشد.
 • ضد آفتاب: هر روز قبل از بیرون رفتن از ضد آفتاب استفاده کنید. از کرم ضد آفتاب با طیف گسترده و ضد آب با ضریب محافظت در برابر آفتاب 30 (SPF 30) یا بالاتر استفاده کنید. اگر از مرطوب کننده زیر آرایش خود استفاده می کنید ، مرطوب کننده ای را انتخاب کنید که حاوی ضد آفتاب باشد.

پوست خشک

 • پاک کننده: یک مرطوب کننده ملایم و بدون عطر را انتخاب کنید و فقط به اندازه کافی با کف سبک و بدون کف زیاد استفاده کنید. پاک کننده های مبتنی بر کرم یا لوسیون شیر پاک کن یا دوفاز بهترین عملکرد را برای پوست خشک دارند. صورتتان را با حوله خشک کنید و بلافاصله مرطوب کننده بزنید.
 • سرم و مرطوب کننده: کلید جلوگیری از خشکی پوست به دام انداختن رطوبت است. برای خشکی پوست به جای لوسیون از کرم یا آبرسان استفاده کنید. مواد لازم برای جستجوی بهترین کرم شامل مزو ، روغن جوجوبا ، اسید هیالورونیک ، گلیسیرین و لانولین است.
 • ضد آفتاب: از ضد آفتاب بدون عطر SPF 30 یا بالاتر استفاده کنید.

پوست چرب

 • پاک کننده: از پاک کننده ژلی استفاده کنید که فاقد الکل و روغن باشد. شما نیازی به پاک کننده های خشن ندارید که روغن های طبیعی پوست را از بین ببرد. بهترین روش برای جلوگیری از تحریک پوست پیشگیری از کثیفی پوست است با استفاده شوینده مناسب که باعث از بین رفتن آلودگی و چربی پوست شما می شود.
 • سرم و مرطوب کننده: از هرگونه سرم یا مرطوب کننده های دارای روغن پرهیز کنید. عطرهای بدون عطر را انتخاب کنید که منافذ پوست را مسدود نمی کند.
 • ضد آفتاب: ضد آفتاب می تواند پوست مستعد آکنه را تشدید کرده و باعث جوش صورت شود ، اما برای محافظت از پوست بسیار حیاتی است. انتخاب کرم های ضد آفتاب بدون روغن از طریق اکسید روی یا دی اکسید تیتانیوم کمک خواهد کرد. مطمئن شوید که یک ضد آفتاب بدون روغن و عطر انتخاب کرده اید.

پوست حساس

 • پاک کننده: استفاده از روغنی برای پاکسازی پوست حساس ممکن است کمک کند. یک روغن خالص مانند آرگان یا جوجوبا می تواند بدون افزودنی هایی که باعث تشدید پوست می شوند ، کثیفی و آلودگی را حل کند. همچنین می توانید از یک شوینده میسلار مایع بسیار ملایم و بدون عطر استفاده کنید.
 • سرم و مرطوب کننده: اگر پوست حساسی داشته باشید از محصولات کمتری استفاده می کنید ، تعیین اینکه چه چیزی ممکن است باعث آزار شما شود راحت است. به یک محصول واحد که مواد کمی دارد و عطر و بویی ندارد بچسبید. اگر پوست شما پس از استفاده از یک محصول گزید یا سوخت ، استفاده از آن را قطع کنید.
 • ضد آفتاب: ضد آفتاب حاوی سد با اکسید روی یا دی اکسید تیتانیوم ممکن است بهترین باشد. این ضد آفتاب ها در بالای پوست قرار می گیرند و مانند یک محافظ عمل می کنند. از مصرف محصولات معطر پرهیز کنید.

پوست ترکیبی

برای پوست های ترکیبی ، ممکن است لازم باشد مناطق خشک یا چرب را با محصولات مختلف درمان کنید. در غیر این صورت ، به یک پاک کننده ملایم کف کننده بچسبید و روزانه از مرطوب کننده و ضد آفتاب استفاده کنید. از هرگونه محصولی که باعث ایجاد جوش یا خشکی بیشتر پوست شما شود خودداری کنید.

عوارض جانبی

مصرف هرگونه محصول مراقبت از پوست که منجر به سوزش ، خارش ، قرمزی ، تورم یا درد شود را قطع کنید. هرگونه عوارض جانبی را که ممکن است تجربه کنید به مشاور پوست و مو خود بگویید.

روتین مراقب از پوست در شب

روتین مراقب از پوست در شب

برای یک برنامه اساسی مراقبت از پوست عصرانه ، این مراحل را دنبال کنید:

 1. در صورت لزوم ، با استفاده از پاک کننده آرایش ، پوست خود را تمیز کنید.
 2. سپس تونیک متعادل کننده پی اچ پوست را با یک پنبه یا پد روی پوست خود بکشید تا متعادل شود.
 3. در صورت تمایل از سرم یا کرم مرطوب کننده شب یا هر دو استفاده کنید.
 4. محصولی را انتخاب کنید که متناسب با نوع پوست شما باشد.

تفاوت محصولات مراقبت پوستی صبح در مقابل محصولات پاکسازی شب

می توانید برای مراقبت کارهای شبانه خود از همان محصولات پاک کننده صبحگاهی استفاده کنید. ولی بجای کرم روز از کرم شب استفاده کنید.

پوست طبیعی

 • تونر: تونری انتخاب کنید که هر نگرانی پوستی شما را برطرف کند. اسیدهای هیدروکسی به آسیب ماورا بنفش (UV) کمک می کنند ، در حالی که آنهایی که دارای آنتی اکسیدان هستند – مانند ویتامین C و E – می توانند آسیب رادیکال های آزاد و اسکار را درمان کنند.
 • سرم یا مرطوب کننده: سرمی یا مرطوب کننده ای انتخاب کنید که برای استفاده شبانه باشد. به عنوان مثال یک کرم بر پایه ویتامین A می تواند به تولید کلاژن کمک کند ، در حالی که رتینول به مبارزه با علائم پیری کمک می کند.

پوست خشک

 • تونر: از این مرحله صرف نظر کنید ، یا از تونری استفاده کنید که فواید آبرسانی به شما ارائه می دهد. از تونرهای حاوی الکل خودداری کنید.
 • سرم و کرم شب: کرم شب ها ، لوسیون ها و سرم ها برای پوست های طبیعی و خشک ایده آل هستند. فرمولاسیون های آب در روغن ممکن است به عنوان پماد یا کرم برچسب گذاری شوند و برای پوست خشک مرطوب کننده باشند.

پوست چرب

 • تونر: از تونری با پاک کنندگی بالا استفاده کنید و فاقد چربی
 • سرم یا مرطوب کننده: یک مرطوب کننده فاقد روغن و غیر فدوژنیک را از بین محصولات انتخاب کنید. مرطوب کننده محصولی با آنتی اکسیدان مانند هیالورن ، و اسید سینامیک انتخاب کنید که می تواند به کاهش ترشحات التهابی کمک کند.

پوست حساس

 • تونر: از این مرحله صرف نظر کنید ، یا از تونر بسیار ملایم و طبیعی استفاده کنید.
 • سرم یا مرطوب کننده: مرطوب کننده های حاوی مواد مرطوب کننده – مانند گلیسیرین و اسید هیالورونیک – برای پوست های حساس خوب عمل می کنند. جلوگیری از از دست دادن رطوبت با کرم های حاوی مولکول های سد مانند نفت و دی متیکون نیز می تواند کمک کند.

پوست ترکیبی

انواع پوست ترکیبی باید از محصولاتی استفاده کنند که باعث تشدید یا تحریک وضعیت پوست آنها نشود. استفاده از محصولات جداگانه در مناطق مختلف صورت را در نظر بگیرید.

روتین هفتگی مراقبت از پوست

روتین هفتگی مراقبت از پوست

برخی از محصولات خاص و روشهای معمول مراقبت از پوست باید فقط یکبار در هفته انجام شود. این شامل درمان های لایه بردار مکانیکی یا مراقبتی با محصولات است که به شرح زیر تعریف می شوند:

 • در لایه برداری مکانیکی از اسکراب فیزیکی مانند پوکه ، مهره ، غلتک ، برس یا اسفنج برای از بین بردن سلول های مرده پوست استفاده می شود.
 • لایه برداری با محصولات مراقبتی پوست برای تجزیه سلولهای پوست استفاده می کند و شامل اسیدهای گلیکولیک ، لاکتیک ، آلفا هیدروکسی و هیدروکسی بتا (از جمله اسید سالیسیلیک) است.

روش و دفعات درمان های لایه برداری خود را بر اساس نوع پوست خود انتخاب کنید. انواع پوست های خشک ، حساس و مستعد آکنه باید از لایه برداری مکانیکی جلوگیری کرده و از یک محصول لایه بردار ملایم مانند اسکراپ ها ، ماسک ها استفاده کنند. ماسک خاک رس یک انتخاب مطمئن برای پوست های حساس است.

تغییر پوست شما با افزایش سن

هر چه پیرتر می شوید ، پوست نازک می شود ، خاصیت ارتجاعی خود را از دست می دهد ، می تواند حساسیت بیشتری پیدا کند و بیشتر در معرض خشک شدن باشد. این موضوع می تواند ظاهر پوست شما را تحت تأثیر قرار داده و باعث تغییر نوع پوست شود. به همین دلیل مراقبت از پوست خود را فراموش نکنید.

سخن پایانی

نیازهای مراقبت از پوست در افراد مختلف متفاوت است و آنچه برای شما مفید است ممکن است برای شخص دیگری مفید نباشد. یک روش خوب این است که تمام محصولات مورد استفاده خود را خریداری کرده و برای همیشه به آنها پایبند باشید تا نتایج یهتری بگیرید.

عوامل زیادی در ایجاد سلامت پوست نقش دارند ، مانند خواب کافی ، کاهش سطح استرس ، اجتناب از قرار گرفتن در معرض آفتاب ، خوردن غذاهای مقوی و سیگار نکشیدن. برای داشتن پوستی سالم و درخشان عادت های سالم داشته باشید.

2 رای5/5

2 دیدگاه در “بهترین روتین مراقبت از پوست چیست؟ (روز،شب و هفتگی) + محصولات

 1. Hamed گفت:

  سلام ، از شما بابت این مطالب مفید و با ارزش خیلی سپاسگزارم. ضمن‌ اینکه سایت بسیار کامل و جامع هست و این هم نشان از مدیریت خوب شماست.واقعا لذت بردم.
  محصولات هم که فوق العاده هستن و شکی در کیفیتشون نیست.

  1. مدیر گفت:

   سلام و احترام
   ممنون از شما نظر لطف شماست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *