سلامت

دلیل ایجاد لکه های پوستی و تشخیص و درمان آن

دلیل ایجاد لکه های پوستی و تشخیص و درمان آن

لکه های تیره روی پوست می تواند در هر زمان رخ دهد. اما بیشتر در میانسالی ظاهر می شود. آنها اغلب در نتیجه قرار گرفتن در معرض آفتاب یا قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش مصنوعی (UV) که در تخت های برنزه استفاده می شود، هستند.

لکه ها همچنین با برخی از بیماری های پوستی مرتبط هستند و می توانند عوارض جانبی برخی داروها باشند.

لکه های تیره به طور کلی بی ضرر هستند ، اما مواردی وجود دارد که ممکن است سرطانی باشند. اگر لکه های پوستی شما را اذیت می کنند ، می توانید آنها را کمرنگ یا حذف کنید.

فروشگاه اینترنتی میسفا در این مقاله علائم ، تشخیص و راه کارهای درمان لکه های پوستی را توضیح می دهد.

علائم لکه های تیره

رنگ این لکه ها می تواند از قهوه ای روشن تا قهوه ای تیره یا سیاه باشد. آنها صاف و عموماً بیضی شکل هستند.

لکه های تیره می توانند در هر نقطه ای از پوست ایجاد شوند. اما به احتمال زیاد آنها در قسمت هایی از بدن که در معرض نور خورشید زیاد می باشد ظاهر می شوند.

که آن نقاط عبارتند از:

 • صورت
 • پشت دست ها
 • شانه ها
 • بازوها
 • دکلته

در حالی که لکه های جداگانه معمولاً کوچک هستند ، چندین لکه کنار هم می توانند ناحیه بزرگتری از پوست را تیره کرده و لکه بزرگی تشکیل دهند.

لکه های تیره نتیجه تولید بیش از حد یا جمع آوری ملانین است ، رنگدانه ای که باعث تیره شدن پوست می شود. آنها همچنین می توانند ناشی از آسیب رادیکال های آزاد باشند .

قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش

آفتاب و تخت های برنزه مهمترین علت ایجاد لکه های تیره هستند. هیپرپیگمانتاسیون اغلب در سنین میانسالی ظاهر می شود. در زمانی است که پوست شروع به نشان دادن عواقب قرار گرفتن در معرض آفتاب می کند. این امر به ویژه در صورتی که از کرم های ضد آفتاب و سایر اقدامات محافظت در برابر آفتاب در اوایل زندگی استفاده نکرده است، صادق است.

افرادی که مو یا پوست روشن دارند و دچار آفتاب سوختگی شدید شده اند ، در معرض خطر خاصی هستند.

با این حال ، موارد دیگر ممکن است منجر به ایجاد نقاط تیره روی سطح پوست شود. اما قرار گرفتن در معرض نور خورشید ممکن است به تنهایی با قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش آسیب های زیادی به پوست وارد کند..

شرایط پوست

چندین بیماری پوستی مختلف وجود دارد که می تواند باعث ایجاد لکه های تیره شود. با این حال ، اینها همان لکه های تیره مربوط به سن نیستند. آنها عبارتند از:

 • هیپرپیگمانتاسیون پس از التهاب : تغییر رنگ پوست به دنبال خارش ، جوش و آکنه
 • ملاسما : همچنین به عنوان ماسک بارداری یا کلواسما شناخته می شود
 • خط حاملگی: یک خط تیره و عمودی که در طول حاملگی به صورت طولی در وسط شکم ظاهر می شود
 • مال ریلهملانوز (Linea nigra): نوعی از درماتیت تماسی است که تصور می شود در اثر قرار گرفتن در معرض نور خورشید ایجاد می شود
 • پوکیلودرما سیوات (Poikiloderma of Civatte): یک وضعیت خوش خیم (غیر سرطانی) که قسمت هایی از گردن را به رنگ قهوه ای مایل به قرمز در می آورد
 • Erythromelanosis follicularis : رنگدانه قهوه ای مایل به قرمز صورت و گردن.

داروها

برخی از داروها می توانند باعث ایجاد لکه های تیره شوند زیرا باعث حساسیت بیشتر پوست به قرار گرفتن در معرض نور خورشید می شوند (همچنین به عنوان حساسیت به نور شناخته می شود ). آنها عبارتند از:

 • استروژن ها مانند Vagifem ، Climara و Estrace
 • تتراسایکلین ها ، آنتی بیوتیک های طیف گسترده ای مانند Adoxa ( داکسی سایکلین ) ، Declomycin (demeclocycline) و Minocin (minocycline)
 • آمیودارون برای درمان ضربان نامنظم قلب (نام های تجاری شامل Cordarone و Pacerone)
 • فنی توئین، ضد تشنج (نام های تجاری شامل Dilantin و Phenytek)
 • فنوتیازین ها برای درمان اختلالات روانی و عاطفی استفاده می شود (نام های تجاری شامل Compro و Thorazine)
 • سولفونامیدها برای درمان عفونت ها استفاده می شوند (نام های تجاری شامل Bactrim و Septra)

دلایل دیگر ی که در این شرایط ممکن است لکه های تیره نیز مشاهده شود:

 • بارداری
 • بیماری کبد چرب
 • بیماری آدیسون
 • هموکروماتوز (آهن زیاد)
 • تومورهای هیپوفیز

خلاصه

لکه های تیره معمولاً در میانسالی ایجاد می شوند. آنها اغلب در نتیجه قرار گرفتن در معرض نور خورشید هستند ، اما می توانند ناشی از چیزهای دیگر نیز باشند.

بیماریهای پوستی ، بارداری و برخی داروها یا شرایط پزشکی ممکن است باعث ایجاد لکه های تیره شود.

افرادی که پوست روشن ، موهای روشن دارند و دچار آفتاب سوختگی های جدی یا متعدد شده اند بیشتر در معرض ابتلا به لکه های تیره هستند.

تشخیص

مشاور یا متخصص پوست معمولاً می تواند نقاط سیاه را با معاینه فیزیکی تشخیص دهد. مگر اینکه نقطه ای مشکوک به نظر برسد ، که به آزمایش بیشتر نیاز است.

راهکار درمان لکه پوستی

راهکار درمان لکه پوستی

لکه های تیره آسیبی نمی رسانند و بافتی مشابه با بقیه پوست شما دارند. بیشتر اوقات ، آنها هیچ خطری برای سلامتی ندارند. بنابراین لازم نیست آنها را از بین ببرید ، اگرچه بسیاری از مردم به دلایل زیبایی این کار را انجام می دهند

لکه های تیره را می توان با محصولات مراقبتی درمانی پوستی و درمان های خانگی به طور کامل محو یا حذف کرد.

درمانهای موضعی

کرم های سفید کننده ضد لک تجویز شده به تدریج ظاهر لکه های تیره را کاهش می دهند. این روش معمولاً چندین ماه برای درمان طول می کشد.

هیدروکینونماده فعال در کرم های روشن کننده پوست است. با کاهش تولید ملانین عمل می کند.

استفاده از محصولات مراقبتی پوستی لکه های تیره را درمان می کنند. آنها ممکن است ظاهر لکه ها را کاهش دهند اما ممکن است آنها را از بین نبرند. به دنبال کرم هایی باشید که حاوی رتینوئیدها ، آلفا هیدروکسی اسید ، گلیکولیک اسید ، دئوکسیاربوتین هستند، یا کوجیک اسید.

عوارض جانبی ، از جمله قرمزی ، تورم و سوزش پوست می تواند با هر داروی موضعی رخ دهد. محصولات روشن کننده پوست حاوی مواد ساینده هستند که همچنین پوست را در برابر اشعه ماوراء بنفش بسیار حساس می کند. بنابراین استفاده از ضد آفتاب با SPF به طور مداوم در طول درمان ضروری است.

روشهای آرایشی

ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی و متخصصان زیبایی می توانند از روش های پزشکی برای درمان لکه های تیره در هر قسمت از بدن استفاده کنند. آنها اغلب در کنار درمان های موضعی استفاده می شوند. با این حال ، برخی از آنها ممکن است برای افرادی که دارای پوست حساس هستند مناسب نباشد. گزینه ها عبارتند از:

 • درمان با لیزر

  این روش از انرژی نور متمرکز برای حذف لایه به لایه پوست استفاده می کند ، که لکه های تیره را می سوزاند. خطرات آن شامل کبودی ، تورم ، قرمزی ، سفت شدن ، ایجاد زخم ، عفونت و تغییر در بافت پوست است.

 • لایه بردارهای شیمیایی

  اینها حاوی سالیسیلیک هستنداسید و/یا گلیکولیکاسید ، که لایه بالایی پوست را از بین می برد. این ممکن است باعث ایجاد پوستی سالم تر و یکنواخت در زیر شود. با این حال ، سوزش پوست یک خطر احتمالی است.

 • میکرودرم ابریژن

  دو نوع میکرودرم ابریژن وجود دارد. هر دو به طور فیزیکی سلول های سطح پوست را حذف می کنند. دستگاه با میکرودرم ابریژن ، کریستالهای ریز را از طریق عصایی که به پوست می مالد و سلول ها را از بین می برد. برای میکرودرم ابریشم با نوک الماس ، به جای آن از انتهای ساینده یک عصا استفاده می شود. ممکن است مدتی بعد پوست صورتی باشد ، اما این تکنیک ها کم خطر تلقی می شوند.

 • کرایوسرجری

  جراحی کرایو لکه های سنی را با انجماد آنها با محلول نیتروژن مایع محو می کند. این باعث می شود پوست تیره از بدن جدا شود. خطرات شامل سفید شدن دائمی مناطق تحت درمان است.

خلاصه

لکه های تیره معمولاً جدی نیستند. اغلب آنها نیازی به درمان ندارند. با این حال ، برخی افراد به دلایل زیبایی انتخاب می کنند که آنها را حذف کنند.

کرم های روشن کننده پوست ، لیزر درمانی ، لایه برداری شیمیایی ، میکرودرم ابریژن و کرایو جراحی همگی گزینه هایی برای از بین بردن لکه های تیره هستند.

پیشگیری از ایجاد لک های صورت

با افزایش سن ممکن است لکه های تیره اجتناب ناپذیر باشند. با این حال ، راه هایی وجود دارد که می تواند از لکه های تیره جلوگیری کند یا از بازگشت لکه های محو شده جلوگیری کند. این کارها شامل:

از ضد آفتاب SPF دار استفاده کنید : در استفاده از ضد آفتاب و تمدید مجدد از کرم های ضد آفتاب هر دو ساعت کوشا باشید. اگر زیاد شنا کرده اید یا عرق کرده اید ، مکرراً زدم ضد آفتاب را تکرار کنید.

پوشاندن : در خارج از منزل ، کلاه ، آستین بلند و شلوار بپوشید. پارچه های SPF می توانند محافظت بیشتری را ارائه دهند.

از اوج ساعات آفتاب اجتناب کنید : قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش معمولاً بین ساعات 10 صبح تا 2 بعد از ظهر بیشتر است

ممکن است نتوانید به طور کامل از لکه های تیره جلوگیری کنید. اما ، می توانید با استفاده از کرم های ضد آفتاب ، پوشیده ماندن در معرض نور خورشید و ماندن دور از نور خورشید در ساعات اوج ، خطر خود را کاهش دهید.

کلام آخر

سالانه برای بررسی پوست به مشاور پوست خود مراجعه کنید ، حتی اگر فکر می کنید هرگونه عارضه روی پوست شما بی ضرر است. اگرچه لکه تیره احتمالاً نگران کننده نیست ، اما به یاد داشته باشید که مراقبت از پوست ضروری است ازین رو ما محصولات روشن کننده ایده ال وایتنینگ بلیتا با فناوری هوشمند را به شما پیشنهاد می دهیم:

محصولات ایده آل وایتنینگ (Ideal Whitening) – لایه بردار و روشن کننده پوست

استفاده از فناوری منحصربه‌فرد سفیدکنندگی هوشمند پوست، از ویژگی‌های متمایز این محصولات است. این ویژگی باعث می‌شود که آن دسته از مناطق رنگ‌دانه‌ایِ پوست که لازم است روشن‌تر شوند، شناسایی شده و به شکلی هدفمند، تغییر پیدا کنند.

کارایی بالای این مواد در تغییر رنگ و درخشندگی پوست، به اثبات رسیده است:

اجزای ثبت‌شده‌ی محصولات ®Dermawhite (ترکیبی از سیتریک اسید، فولیک اسید و عصاره برگ گیاهی هندی با نام Valtheria) و محصولات Lumiskin™ (حاوی ماده‌ای منحصربه‌فرد از پوست درخت بولدو در شیلی) عملکرد یکدیگر را در تأثیرگذاری روی پوست، تقویت و تکمیل می‌کنند:

 • رنگ پوست را تا 71% روشن‌تر می‌کند.
 • هایپر پیگمانتسیون یا تیرگی پوست را تا 54% کاهش می‌دهد.
 • رنگ پوست صورت را تا 65% یکدست و یکنواخت می‌کند.
 • پوست را تا 74% براق‌تر و درخشان‌تر می‌کند.

نتایج استفاده از این محصولات روشن‌کننده پوست، پس از 30 روز، قابل‌مشاهده خواهد بود. اثربخشی این محصولات مورد تأیید کمپانی جهانی Sederma قرار گرفته است.

با استفاده از محصولات روشن‌کننده پوست، روزبه‌روز، نقاط و لکه‌های ناشی از سالخوردگی روی پوست، کمرنگ‌تر شده و ضمن افزایش یکنواختی رنگ پوست، بافت آن به‌تدریج روشن‌تر و درخشان‌تر می‌گردد.

مطلب مرتبط : علت به وجود آمدن جوش التهابی و راه کار های درمان انواع جوش

1 رای5/5

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *