سلامت

درمان وز مو با 10 روش ساده و کاربردی

درمان وز مو با ۱۰ روش ساده و کاربردی

یکی از شایع ترین مشکلات میان زنان و مردان وز مو است. کسانی که موی وز دارند، می دانند که مدیریت کردن آن چه کار دشواری است.

معمولا کسانی که موهای فر و مجعد دارند، به نسبت کسانی که موهای صاف و لخت دارند، موهایشان خشک تر است. موی خشک، در خود رطوبت کافی را ندارد بنابراین تا در محیط های مرطوب قرار می گیرد، بلافاصله رطوبت را به خود جذب می کند در نتیجه وز و پف دار می شود. اگر موی فر دارید، کافی است برای چند روز به شمال بروید، آن وقت است که کاملاً این مسئله را کاملاً درک خواهید کرد.

همه شیوه هایی كه این روزها براي صاف، فر و حالت دادن به موها به كار می گیریم در كوتاه مدت عوارضی همراه دارند. ولی شاید بگویید كه تابحال موهای خویش را رنگ نكرده اید و كلا عادت به استفاده از اتو و سشوارهای حالت دهنده مو ندارید و موهای تان تنها با تغييرات آب و هوا حالت وز و زشتی بخود می گیرند. همین شد که برای حل این مشکل ما قصد کردیم امروز این مطلب راجع به درمان موی وز را برایتان انتشار دهیم. این که بدانید چگونه با موی وز خود کنار بیایید، مهارتی است که اگر آن را بیاموزید، برای همیشه از شر این مشکل مزاحم خلاص خواهید شد.

علت وز شدن مو

قبل از این که راجع این صحبت کنیم که چگونه با موی وز کنار بیاییم، ابتدا می خواهیم توضیح دهیم که اصلا مو چرا وز می شود.

همان طور که گفته شد وز مو، معمولاً به خاطر کمبود رطوبت در موی شما یا رطوبت بسیار زیاد در هوا به وجود می آید. دلیل دیگر پدید آمدن وز مو، موی خشک و آسیب دیده است. فرض کنید شما موی خشک و موی آسیب دیده دارید و زمانی که هوا مرطوب است به بیرون می روید، چه اتفاقی برای موهایتان می افتد؟ موی خشک شما می خواهد تمامی رطوبت موجود در محیط را جذب کند. نتیجه چه می شود؟ موی وز و پف دار!

بنابراین دلیل این که موی فر و مجعد بیشتر تمایل به وز شدن دارد، همین است. خبر خوب این است که ما یک سری راه حل برای مقابله با وز مو ارائه خواهیم کرد که می توانید تا حد زیادی وز موهایتان را کنترل کنید.

چگونه وز بودن مو را درمان کنیم؟

برای مقابله کردن با موی وز، شما باید صبر و حوصله داشته باشید. نمی توانید انتظار داشته باشید یک شبه موی وز خود را درمان کنید و فردای آن روز با موهای صاف و درخشان از خواب بلند شوید! در زیر ما ۱۰ راه برای درمان موی وز ارائه دادیم تا در طی زمان شما بتوانید وز موهایتان را تا حد زیادی کنترل کنید.

وسایل حرارتی را روی درجه کم بگذارید

اگرچه این تصور وجود دارد که هرچه شما درجه وسایل حرارتی خود مانند اتوی مو یا بابیلیس را بیشتر کنید، وز موهایتان کمتر خواهد شد؛ اما در واقع برعکس این اتفاق برایتان خواهد افتاد. شما نه تنها وز مو را مهار نکردید بلکه باعث بیشتر شدن وز مو می شوید. هر وسیله ای با دمای بیشتر از ۳۶۵ درجه به موهای شما آسیب می زند و موها را خشک و شکننده می سازد. بهتر است وسیله حرارتی خود را بین دمای ۲۵۰ تا ۳۰۰ درجه سانتی گراد تنظیم کنید تا آسیب مو را به حداقل برسانید. اگر صبر داشته باشید و موهایتان را روی وسیله حرارتی بیش تر نگه دارید به جای این که دمای آن را زیاد تر کنید، موهایی بدون وز و براق تر خواهید داشت.حتما با استفاده از اسپره دوفاز حرارتی از مو در برابر صدمات حرارتی و خشک شدن بیش از حد محافظت کنید.

برای مهار وز مو، از سر سشوار مخصوص موی فر و وز استفاده کنید

دانستن این که چگونه موهایتان را سشوار بکشید بدون این که وز شود، خودش یک هنر است. ولی وقتی در کاری خبره شوید، نتیجه همیشه ارزشمند خواهد بود. یکی از ترفند ها برای مهار وز مو، استفاده از سر سشوار مخصوص موهای فر و وز است. با این کار شما گرمای مستقیم به موهایتان را محدود می کنید و باعث می شوید موهایتان حالت خود را حفظ کند، در نتیجه وز و پراکنده نمی شود.
برای مهار وز مو، از سر سشوار مخصوص موی فر و وز استفاده کنید

از روغن های مغذی برای ساقه موها استفاده کنید.

اگر همچنان بعد از خشک کردن موهایتان با سشوار، موهایتان وز هست، از روغن های مغذی برای ساقه موها استفاده کنید. روغن مو، وزمو را ازبین می برد و در عین حال به مو ها برق و درخشندگی می بخشد. روغن مو را به ساقه و قسمت های انتهایی موهایتان بزنید تا به خوبی به لایه کوتیکول مو نفوذ کند و آن را مرطوب سازد. ۱ الی ۳ قطره از روغن های مغذی مانند روغن آرگان به موهایتان بزنید تا از وز شدن مو جلوگیری کنید. میتوانید از اسپره ها ی مو حاوی روغن استفاده کنید.

از شامپو بدون سولفات و ارگانیک استفاده کنید

وقتی می خواهید شامپو بخرید، شامپو هایی را انتخاب کنید که مواد تشکیل دهنده آن ارگانیک باشد. توجه کنید که شامپو حاوی آرگان, کراتین و گلیسیرین باشد، هر چه میزان بیشتری از آن ماده در شامپو وجود داشته باشد بنابراین برای شما مناسب تر است. آرگان به مو نفوذ می کند و وز مو را مهار می سازد. همچنین آرگان یک جاذب رطوبت است به این معنی که رطوبت اضافی در هوا را به خود جذب می کند و یک لایه محافظت کننده روی مو ایجاد می کند و رطوبت را داخل تار مو به دام می اندازد.
علاوه بر آرگان، از شامپوهای بدون سولفات استفاده کنید. سولفات به صورت رایج در اکثر شامپو ها وجود دارد برای این که باعث کف کردن شامپو می شود. ضرر سولفات این است که روغن طبیعی مو را از بین می برد و موها را خشک می کند که همین منجر به وز مو می شود. شامپو های بدون سولفات، روغن طبیعی مو را نگه حفظ می کند و رطوبت مو را از بین نمی برد.

.پیشنهاد فروشگاه اینترنتی میسفا برای شما عزیزان شامپو های زیر می باشد

دو بار در هفته فقط بالم مو به جای شامپو استفاده کنید

ممکن است شما فکر کنید که موهایتان نیاز دارد تا چند بار در هفته شامپو شود، در حالیکه در واقعیت این گونه نیست. هر دو روز یکبار از زدن شامپو صرف نظر کنید و به جای آن از بالم مو استفاده کنید و سپس موهایتان را آبکشی کنید. در بالم مو میزان کمی “surfactant” وجود دارد که این همان ماده ای است که در شامپو وجود دارد تا موهایتان را تمیز کند. علاوه بر آن، در نرم کننده میزان کمی روغن وجود دارد که به روغن اضافی مو می چسبد و آن را تمیز می کند همچنین یک بالم مو خوب باعث می شود که کوتیکول مو را آبرسانی کند و باعث می شود که رطوبت به اعماق مو نفوذ کند و کوتیکول مو برای جذب رطوبت اضافی باز نشود، بالم های نرم کننده ایی می توانند به خوبی عمل کنند، که حاوی آرگان و همچنین کراتین باشند فراموش نکنید که بالم ها را از وسط ساقه موها به سمت نوک مو بزنید تا از چرب شدن ریشه موهایتان جلوگیری کنید.

.پیشنهاد فروشگاه اینترنتی میسفا برای شما عزیزان بالم مو های زیر می باشد

یکبار در هفته از ماسک آبرسان مو استفاده کنید

وقتی شما موهایتان را آبرسانی کنید، دیگر کوتیکول مو برای جذب رطوبت اضافی محیط باز نخواهد شد پس در نتیجه موی وز نخواهید داشت. سعی کنید یکبار در هفته از ماسک موی آبرسان استفاده کنید تا جلوی آسیب های ناشی از حالت دهی به موهاتون رو بگیرید. به دنبال ماسک موهایی بگردید که در آن از روغن آرگان یا روغن بادام استفاده شده باشد. هر دو برای آبرسانی به مو فوق العاده هستند و موهایتان رو درخشان می کنند.

.پیشنهاد فروشگاه اینترنتی میسفا برای شما عزیزان ماسک موهای های زیر می باشد

برای جلوگیری از وز مو، بگذارید موهایتان تا ۹۰% در هوای آزاد خشک شود

قبل از این که بخواهید موهایتان را سشوار بکشید، بگذارید موهایتان تا ۹۰% در هوای آزاد خشک شود، باور کنید با همین کار ساده، کلی از وز موهایتان کم می شود. با این کار در واقع شما اجازه دادید موهاتون بدون در هم گسیختن و ایجاد اختلال در رشته های مو، به خوبی خشک شود، که در نتیجه باعث می شود موهای شما نرم و صاف باشد. گرمای ناشی از سشوار و یا سایر وسایل حالت دهنده مو، می تواند بسیار آسیب زننده باشد. وقتی موهای شما تقریبا خشک شده باشد، ریسک آسیب به موها هنگام استفاده از سشوار، به حداقل می رسد. برای جلوگیری از وز مو، درجه سشوار را روی کم بگذارید و حداقل ۱۵ سانتی متر از موهای خود فاصله بدهید.

از یک برس ریمل مژه و ابرو با اسپری مو استفاده کنید

یکی از بهترین ترفندها برای از بین بردن وز مو، که در مقاله ترفندهای آرایشی نیز به آن اشاره شده، استفاده از یک برس ریمل و ابرو با اسپری مو هست. با این کار شما مو های کوتاه و سرکش خودتون رو یکجا نگه می دارید. این ترفند برای از بین بردن وز مو، مورد علاقه ی سلبریتی ها و افراد معروف است و بهترین روش برای زمانی است که شما عجله دارید و می خواهید وز سطحی موهایتان را مهار کنید. یک نکته ای که باید به خاطر بسپارید این است که از اسپری موهایی استفاده کنید که بدون الکل هستند و برچسب (alcohol-free) دارند چراکه الکل خود باعث ورم کوتیکول شده و باعث افزایش وز مو در مدت طولانی می شود.

از یک برس ریمل مژه و ابرو با اسپری مو استفاده کنید

هرگز مو را با آب گرم نشویید

گرما باعث فر شدن مو می شود همیشه از آب سرد و یا ولرم استفاده کنید.

رفع وزی مو با تغذیه مناسب

برای صاف كردن موهای وز هیچ فاكتوری بهتر از غذا نمی تواند حال موهای شما را خوب و سلامت آنرا بازیابی كند؛ بدین ترتیب بهتر است:

از سبزیجات سبزرنگ تازه به خصوص اسفناج و انواع جوانه ها مثل عدس، ماش، گندم و جو در وعده های غذایی خویش استفاده كنید؛ برای مثال خوردن سالاد با چاشنی روغن كنجد یا زیتون معجزه می كند.

0 رای0/5

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *