سلامت

منافذ پوست ما درمورد پوست ما چه میگویند؟

منافذ پوست ما درمورد پوست ما چه میگویند؟

در این مقاله میخواهیم با دو نوع از منافذ پوست آشنا شویم.

منافذ پوست چیست؟

به حفره های کوچکی که اغلب با چشم انسان قابل مشاهده هستند منافذ پوست گفته میشود، که در واقع توسط آن ها چربی و عرق از غدد مربوطه که در زیر پوست وجود دارد به سطح پوست میرسند.

ما انسان ها دو نوع مختلف از منافذ را بر روی پوست خود داریم:

 • منافذ چربی
 • منافذ عرق

منافذ چربی :

این نوع منافذ به غدد چربی متصل هستند، منافذ در تمام نقاط بدن ما وجود دارند، بغیر از کف دست و کف پا.
منافذ چربی بیشتر توجه ما را به خودشان جلب میکنند زیرا میتوانند انقدر بزرگ باشند که به راحتی دیده شوند

منافذ عرق:

این نوع منافذ را همچنان در تمام نقاط بدن داریم با این تفاوت که این نوع از منافذ حتی در کف دست و پا هم نیز وجود دارند
منافذ عرق بسیار کوچک تر از منافذ چربی هستند، معمولا نمی توانیم این نوع منافذ را با چشم غیرمسلح ببینیم.
در صورت فعال بودن بیش از حد، این نوع منافذ می توانند باعث (هایپر هیدروز ) تعریق بیش از حد شوند.

عملکرد منافذ سالم چگونه میباشد؟

منافذ پوست ما کار بسیار مهمی را بر عهده دارند، چربی تولید شده از غدد چربی توسط فولیکول مو به سطح پوست میرسد و پوست را چرب میکند. چربی طبیعی پوست که (سبوم) نام دارد، به حفظ سلامت، رطوبت و انعطاف پذیری پوست کمک میکند .ما نباید از تولید سبوم جلوگیری یا منافذ را کوچک کنیم، اما باید برای عملکرد طبیعی تر به سلامت منافذ پوست خود کمک کنیم.

منافذ عرق تقریبا مثل منافذ چربی عمل میکنند، عمده کار این منافذ انتقال عرق از غدد عرق به سطح پوست میباشد. عرق کردن بدن علاوه بر دفع سموم باعث تنظیم دمای بدن هم میشود.

خب، در بدن ما دو نوع غدد عرق وجود دارد:

 • غدد اکرین (Eccrine ) در کف دست و پا، پیشانی، گونه ها و زیر بغل وجود دارد، غدد اکرین یک مایع شفاف، آبکی و بدون بو را ترشح میکند .
 • غدد آپوکرین(Apocrine) در زیر بغل، کشاله ران و … وجود دارد، غدد آپوکرین عرق غلیظ تر و چرب تری تولید میکند که اغلب مستعد ایجاد بوی بد در بدن است.

مسدود شدن منافذ پوست و ایجاد آکنه نوعی اختلال در منافذ میباشد.معمولا منافذ پوست با عملکرد سالم، کار بسیار خوبی در از بین بردن چربی، سلول های مرده پوست و … برای پوست ما انجام میدهد.

اما گاهی اوقات این روند بهم میخورد و به جای پاکسازی و از بین بردن چربی اضافه سطح پوست و سلول های مرده باعث تشدید این موارد می شود. همه ی آکنه ها از انسداد منافذ شروع می شوند که اغلب شامل جوش های سر سیاه، میلیا، جوش های کوچک و جوش های بزرگ ملتهب می باشند .

برای کنترل آکنه ها، روش های درمانی و مراقبتی با محصولاتی که منافذ پوست را سالم نگه میدارند ضروری است. فروشگاه اینتنرنتی میسفا در اینجا برای شما بهترین محصولات درمانی مراقبتی از منافذ پوست اروپایی را معرفی و عرضه می کند:

مناغذ عرق هم میتوانند مسدود شوند و کاراییشان بهم بریزد اما باعث ایجاد آکنه نمیشوند، در عوض باعث ایجاد بثورات حرارتی می شوند.

علت و درمان آکنه پشت و بدن

جوشهای سر سیاه فقط روی صورت ظاهر نمیشوند. مکانهای زیادی وجود دارد که این جوشها می توانند ظاهر شوند، از جمله پشت بدن ما, قفسه سینه، گردن،
شانه ها، بازوها و حتی باسن محل ها ی رایج برای ایجاد جوش هستند. و آکنه پشت آنقدر رایج است که حتی نام خود را دارد.

اگر با آکنه پشت و بدن سر و کار دارید، بدانید که این کاملا طبیعی است. آکنه بدن ممکن است برای هر کسی اتفاق بیافتد، چه نوجوان و چه بزرگسال. در این مقاله دلایل آکنه پشت و نحوه درمان آن توضیح داده میشود.

علت بروز آکنه

همان عواملی که باعث ایجاد آکنه صورت می شود می تواند منجر به آکنه بدن شوند. یعنی غدد چربی بیش از حد فعال، سلولهای مرده اضافی پوست، و باکتری های آکنه زا می توانند منجر به ایجاد جوش در هر نقطه از بدن شوند.

نحوه ایجاد جوش

 • چربی و سلول های مرده پوست در داخل (فولیکول منافذ) به دام افتاده و انسداد ایجاد می کنند.
 • انسداد تب دیل به جوش سر سیاه می شود.
 • (آکنه بدن به طور کلی در پشت و نیمه بالایی بدن بر خلاف پاهای شما ظاهر می شود.)

مانند صورت، نیمه بالایی بدن دارای غدد چربی زیاد ی است. این غدد بر ای کمک به حفظ رطوبت، تنظیم دما و جلوگیری از ایجاد عفونت توسط باکتری ها و سایر عوامل بیماری زا، (سبوم ) چربی تو لید می کنند.

با این حال، از آنجایی که تعداد زیادی از این غدد در قسمت بالایی بدن قرار دارند، فولیکولها بیشتر با چربی اضافی و سلو لهای مرده پوست مسدود می شوند.

آکنه مکانیکا

لباس های تنگ، تجهیزات ورزشی و سایر وسایل ممکن است باعث ایجاد جوش های بدن شما شوند. هنگامی که مالش یا فشار روی پوست، همراه با گرما یا عرق، فولیکول ها را تحریک و ملتهب می کند، باعث ایجاد نوع خاصی از آکنه به نام مکانیکا آکنه می شود.

در صورت امکان، سعی کنید از موارد اصطکاکی در زمانی که سعی در درمان آکنه بدن دارید اجتناب کنید، از جمله:

 • لباس تنگ
 • یقه های خیلی جذب و محکم
 • کوله پشتی
 • بند های کیف
 • لباس یا وسایل ورزشی

مطلب مرتبط : علت به وجود آمدن جوش التهابی و راه کار های درمان انواع جوش

عرق کردن بدن نیز می تواند باعث بروز آکنه و بدن را تحریک کند. برای به حداقل رساندن به وجود آمدن و سوزش آکنه، پس از ورزش هر چه سریعتر دوش بگیرید.

ما نیاز شدید به اسکراب کردن پوست داریم، حتما باید پوست را اسکراب کنید. به یاد داشته باشید، شما می خواهید از اصطکاک جلوگیری کنید. یک پاکسازی کامل اما ملایم – ترجیحاً شستشوی آرام با محصولات اسکراب بدن – شاور ژل های شستشو بدن نیاز شدید پوست شما است.

درمان

مراقبت روزانه خوب از پوست، ستون فقرات روتین درمان آکنه شما است . با این حال ،می توانید درمانی مؤثر با مراقبت از محصولات پوستی داشته باشید، به خصوص اگر قبلاً چندین چیز را با پیشرفت کمی امتحان کرده باشید.

درمان بدون نظارت و نسخه پزشک

درمان های بدون نسخه اغلب اولین جایی است که افراد هنگام جستجوی راه حل های آکنه به آن پناه می برند و از آن استفاده می کنند.

درمان های بدون نسخه عبارتند از:

 • ژل های شستشو زون استاپ
 • تونیک زون استاپ
 • ماسک ها و اسکراپ های آنتی باکتریال

درمانهای بدون نسخه برای جوشهای خفیف و شدید عالی هستند، اما اگر جوشهای شما شدیدتر باشد، ممکن است به یک درمان نسخه ا ی نیاز داشته باشید تا نتایج خوبی کسب کنید.

درمان های نسخه ای

در حالی که مراجعه به پزشک یا متخصص پوست شما ممکن است دردسرساز به نظر برسد، زمان و هزینه بالایی خواهید کرد. بهتر است محصولات مراقبتی روزانه پوست خود را همیشه استفاده کنید.

گزینه های تجویزی درمان آکنه عبارتند از:

 • اسید آزلائیک
 • بنزوئیل پراکسید قوی تجویز شده
 • رتینوئیدهای موضعی مانند Retin-A
 • آنتی بیوتیک های موضعی
 • محصولات ترکیبی به عنوان مثال، بنزوئیل پراکسیدویک آنتی بیوتک موضعی

مطلب مرتبط : درمان جوش ، جای جوش و پوست چرب

مقابله

اگر آکنه بدن آنقدرها شما را آزار نمی دهد، لازم نیست نگران آن باشید. اما اگر شما را آزار می دهد، بدانید که تنها نیستید. بسیاری از مردم می گویند که از آکنه بدن خود خجالت می کشند یا ازار می بینند اغلب، مردم برای پوشاندن نواحی آسیب دیده زحمات زیادی متحمل می شوند.

اما متأسفانه، خجالت گاهی اوقات می تواند روی لباسی که انتخاب میکنید یا اینکه در ورزش و فعالیت های دیگر شرکت می کنید تأثیر بگذارد.

اما همه این احساسات کاملا طبیعی هستند. تو بیهوده نیستی سعی کنید این احساسات را بپذیرید. احساس نکنید که باید آنها را توجیه کنید یا از آنها حرف نزنید.
پس، یا از راه های بالاتر کمک بگیرید و یا با پزشک خود در مورد بهترین روش های درمان برای از بین بردن آکنه بدن مشاوره بگیرید تا جوش های شما تحت کنترل باشد.

سخن پایانی

آکنه پشت شایع است از آنجایی که اغلب نا شی از اصطکاک یا تعریق به وجود می اید، دوش گرفتن بعد از تمرین یا فعالیتی که منجر به تعریق بیش از حد میشود برای جلوگیری از آکنه کمر و نواحی باسن مهم است.

همانطور که در بالاتر گفتیم حتما از شستشوی شدید خودداری کنید . در عوض، به آرامی ناحیه مورد نظر را با محصولی که مخصوص آکنه است بشویید. علاوه بر این،ممکن است درمان های بدون نسخه یا نسخه ای برای شما مفید باشد.

6 رای4.2/5

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *